Pro snadnější výpočet spotřeby materiálu je na obalu balení uvedená přibližná plocha v m2 , kterou materiál v balení pokryje a také počet šablon. Samozřejmostí jsou i rozměry jednotlivých šablon, aby si stavebník udělal předběžnou vizuální představu o budoucí střeše.
Pokládka asfaltové krytiny
Jednoduchost pokládky asfaltové krytiny spočívá v přitloukání na plošné bednění a celoplošně lepící spodní část šablony, opatřená ochranou fólií, která se při pokládce strhává. Díky tomu odpadá lepení.
K dobrým vlastnostem asfaltové krytiny bezpochyby patří:
- Nízká hmotnost, přibližně 10 kg / m2, což je vhodné především pro starší a lehké stavby.
- Dobrá odolnost proti povětrnostním vlivům a uváděná.
- Životnost v rozmezí od 25 do 50 let. Co se týká délky živnosti asfaltové střešní krytiny, řadí se mezi průměrné až podprůměrné.
U střechy složené z kvalitnějších materiálů je pravděpodobnost dožití se padesátky vysoká. Pokud se vydáte cestou levnějšího materiálu, počítejte z životnosti na spodní hranici udávaného rozmezí.
Je dobré zmínit i nevýhody, kterým dominuje neekologičnost asfaltu. To však lze eliminovat povrchovou úpravou, ošetřeni povrchu např. mědi. Tato úprava se ovšem promítne i do celkové ceny.
Nezbytnost při správné pokládce asfaltové krytiny je kvalitní podklad, složený z celoplošného bednění a asfaltových pásů. Mějte na paměti, že se jedná o nedifuzní materiál pro vodní páru, proto je nutné dodatečně vyřešit kvalitní odvětrávání střešního pláště.
Ideální teplota pro pokládku:
Pro pokládku asfaltové krytiny se uvádí jako ideální teplota v rozmezí 15 – 25°C ve stínu. Při nižších teplotách nemá krytina požadovanou přilnavost a při vyšších teplotách má zase tendenci měknout. Také hrozí poškození krytiny při práci pokrývače na střeše nebo dokonce i popálení prstů od rozpálené krytiny.
Nejlepší období pro pokládku asfaltové krytiny je bezesporu jaro, jelikož krytina bude mít celé léto a část podzimu ideální podmínky pro pevné spojením. Tím bude krytina dostatečně odolná proti povětrnostním vlivům.
V nutných případech, například při poškození střechy, lze montovat krytinu i v zimě, pokud ovšem nesněží apod. Materiál je nutno před aplikaci vytemperovat na teplotu min. 10°C, aby nedošlo k popraskání.
Vysoká teplota při pokládce:
Velice zrádná je střecha s krytinou tmavých barev. Sluneční počasí dokáže střechu řádně rozpálit. Není ojedinělé, že teploty dosáhnou až 70°C. Proto je dobré při práci na střeše v těchto teplotách být hodně opatrní, aby nedošlo k poškození krytiny vlivem chůze pokrývače po krytině. Pro tyto účely je dobré mít na střeše např. molitan, který bude bezpochyby příjemný i při práci v pokleku.
Výběr asfaltové krytiny
Dnešní doba nabízí širokou škálu asfaltových krytin, vyšší i nízké kvalita a také různých tvarů, vzhledů a barev, které imitují i přírodní materiály. Jako příklad lze uvést imitaci břidlice, což se uplatňuje na především historických objektech.
Co je třeba brát v úvahu při výběru krytin? Celkovou váhu krytiny na m2. Nikdy střechu nepřetěžujte! Zeptejte se, zda má šablona spodní stranu celoplošně lepivou nebo jen samolepicí proužky.
Asfaltová krytina – Doplňky
Ke každé střešní krytině patří i doplňky. Ne jinak je tomu i u asfaltové krytiny. Jaké doplňky budete potřebovat:
- prostupové tvarovky
- větrací prvky hřebene
- hřebenáče
- lepicí tmel
- kotvící nerezové hřebíky
Vhodné doplňky a příslušenství jsou pro dlouhodobou funkčnost střechy velice důležité. Také správné použití odvětrávacích prvků má svůj účel. Především zajišťuje správnou funkčnost a životnost. Nutno připomenout, že bez použití odvětrávacích prvku se na střechu nevztahuje záruka!
autor PaC